Forum SameBaby.com Strona Glówna
RejestracjaSzukajFAQUzytkownicyGrupyZaloguj
Fotografia ślubna - pomocy
Idz do strony 1, 2, 3  Nastepna

Odpowiedz do tematu    Forum SameBaby.com Strona Glówna » Baby Potrafią Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastepny temat
Fotografia ślubna - pomocy
Autor Wiadomosc
AgaZ
Baba na odwyk!
Baba na odwyk!

Dolaczyla: 04 Paz 2002
Skad: Warszawa Bielany

Post Fotografia ślubna - pomocy Odpowiedz z cytatem
W sobotę mam ślub w bardzo bliskiej rodzinie i zostalam poproszona o robienie dokumentacji zdjęciowej. Na samym slubie bedzie fotograf (niestety nie mamy pewności co do jego umiejętności), wiec mam pełnić funcje fotografa backupowegego także w kościele. Na weselu fotografować bedzie głównie rodzina, ale ja mam to robić we wszystkich waznych momentach.

Problem jest taki ze w życiu nie robiłam zdjęc ślubnych dla kogoś. Nie czuje się dobrze z tą odpowiedzialnością, ale nie wypadało mi odmówić, oczywiście wszyscy mają świadomośc ze fotografem to ja nie jestem. Do tego nigdy nie robiłam zdjęć w kościele.

Bardzo proszę o wszelkie porady praktyczne
Wto Sie 02, 2005 20:25 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email Numer ICQ
kamyla
Poważnie uzależniona
Poważnie uzależniona

Dolaczyla: 07 Lut 2005
Skad: Berlin city

Post Odpowiedz z cytatem
Porad praktycznych ciezko bedzie udzielic Wink
Poogladaj zdjecia ze slubow, zebys miala pomysly na fajne zdjecia. Ale jezeli nigdy tego nie robilas to kiepsko to widze. Takie imprezy wymagaja wiedzy i doswiadczenia. Trzymam kciuki.

Wto Sie 02, 2005 20:41 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email Odwiedz strone autora Numer ICQ
Agulek
Baba na odwyk!
Baba na odwyk!

Dolaczyla: 22 Gru 2003

Post Odpowiedz z cytatem
tu jest troszke rad - mam nadzieje, ze sie przydadza smile.gif

Wto Sie 02, 2005 21:36 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc
Agee
Adminka
Adminka

Dolaczyla: 31 Maj 2002
Skad: ju es ej

Post Odpowiedz z cytatem
kamyla napisala:
Porad praktycznych ciezko bedzie udzielic Wink
Poogladaj zdjecia ze slubow, zebys miala pomysly na fajne zdjecia. Ale jezeli nigdy tego nie robilas to kiepsko to widze. Takie imprezy wymagaja wiedzy i doswiadczenia. Trzymam kciuki.

dokladnie Rolling Eyes

www.agnesmalorny.com
Wto Sie 02, 2005 21:37 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email Odwiedz strone autora
mamaoli
Gaduła
Gaduła

Dolaczyla: 25 Wrz 2003
Skad: Kraków

Post Odpowiedz z cytatem
Hmm.... moim zdaniem lepiej zaufac temu, ktorego umiejetnosci nie jestescie pewni bo:

1. bedzie sie czul pewniej
2. nie bedziecie sobie wzajemnie przeszkadzac, jesli oboje nie macie doswiadczenia.
3. czasami ksieza sie denerwuja jak za duzo ludzi sie pląta po oltarzu z roznymi sprzetami (i tak powinnas przed mszą isc do niego i zapytac o zgode na robienie zdjec, to zazwyczaj formalnosc)

a jesli chodzi o porady praktyczne - przede wszystkim - jakim aparatem bedziesz robila? Jaki masz sprzet?

a potem pojedziemy dalej Smile

Pozdrawiam
mamaOli

wrześniowa panienka
Wto Sie 02, 2005 21:38 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email Odwiedz strone autora
AgaZ
Baba na odwyk!
Baba na odwyk!

Post Odpowiedz z cytatem
Nie zamierzam wchodzić w paradę fotografowi na slubie, czy podwazać jego kompetencje, po prostu mam robic zdjęcia na ślubie dodatkowo. Chcialabym zrobić je najlepiej jak to możliwe w tej sytuacji, a ponieważ nigdy tego nie robiłam chcę się jakoś przygotować.

Oczywiście już jakis czas oglądam ślubne zdjęcia, mam pare pomysłów, ale mysle ze z braku doswiadczenia ciezko bedzie mi cos wymyslec w kościele, czyli w sytuacji gdy wszelkie decyzje o kompozycji czy ustawieniach aparatu powinno podejmować się błyskawicznie, zeby nie powiedzieć automatycznie.

Wiem jak zachowac sie w kosciele wiec mam nadzieje ze nie bedzie problemu, poza tym ksiądz udzielający slubu bedzie z rodziny, wiec mam nadzieje ze bedzie wyrozumiały, oczywiście wczesniej z nim porozmawiam.

Co do sprzetu mam do dyspozycji:
Minoltę Dynax 7 z obiektywem 28-200 i zewnętrzną lampą Maxxum 5400xi (sprzet jest pożyczony i na razie się go uczę)
Canona 500N z obiektywami 28-80 i 70-210, niestety bez lampy (ale znam go swietnie)
i cyfraka Olympus C-5060

Bedę wdzieczna za wszelkie sugestie. Jak robic zdjecia, ale też czego unikać.

Agulek, dzieki za namiary na forum, na pewno mi się przyda.

Coś czuję ze bedę miała bardzo stresujący weekend, a mialam się świetnie bawić na weselu Sad
Sro Sie 03, 2005 00:05 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email Numer ICQ
Agee
Adminka
Adminka

Post Odpowiedz z cytatem
Aga a ja myslalam, ze Ty masz bcy glownym i jedynym fotografem Rolling Eyes
skoro maja profesjonaliste to Ty rob co uwazasz za stosowne, co wedlug Ciebie zasluguje na sfotografowanie Smile Jesli widzisz fotografa koncentrujacego sie na jednym punkcie, Ty koncentruj sie na drugim Smile
trudno jest tlumaczyc komus kto jeszcze nie mial okazji fotografowac slubu Rolling Eyes na pewno zwroc uwage na wejscie, zakladanie obraczek i wyjscie z kosciola, to takie kulminacyjne trzy momenty Rolling Eyes
kazda para chcialaby aby te chwile byly uwiecznione na nawet dziesiatkach zdiec Smile
czy impreze i plenerek tez masz fotografowac ?
ja na plenerku bym Ci nie pozwolila Rolling Eyes

www.agnesmalorny.com
Sro Sie 03, 2005 00:16 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email Odwiedz strone autora
Agee
Adminka
Adminka

Post Odpowiedz z cytatem
ups sorry wlasnie doczytalam, ze
Cytat:
. Na samym slubie bedzie fotograf (niestety nie mamy pewności co do jego umiejętności), wiec mam pełnić funcje fotografa backupowegego

no to masz ciezke zadanie kolezanko Rolling Eyes
ale jak masz oko i jakiekolwiek pojecie o fotografowaniu to nie powinno byc az tak strasznie, uwierz w siebie i podejdz do tego jakby to byl Twoj wlasny slub Smile

www.agnesmalorny.com
Sro Sie 03, 2005 00:23 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email Odwiedz strone autora
kasha
Poważnie uzależniona
Poważnie uzależniona

Dolaczyla: 06 Paz 2003

Post Odpowiedz z cytatem
Aga - wez mlodych na wlasny plener - jesli masz dobre oko - a pewnie masz skoro rodzina prosi - to chocby na chwile porwij mlodych grin.gif

szkoda, ze nie ufaja glownemu fotografowi
czy nie wierza w umiejetnosci ? po co w takim razie zamowili wlasnie jego ?
dla mnie to bylo wazne bardzo - nie bylo filmu - slub wieki temu - ale mimo uplywu lat i przeterminowanej fryzury - ze zdjec jestem nadal szczerze zadowolona

choc przyznam, ze najbardziej ulubione zdjecie z zadrta spodnica w drzwiach bocznych kosciola strzelila kumpela wink.gif

Sro Sie 03, 2005 00:28 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email
AgaZ
Baba na odwyk!
Baba na odwyk!

Post Odpowiedz z cytatem
Prawdziwy plener na szczęście nie wchodzi w grę, ma być robiony w poniedziałek dopiero. Choc akurat plener wydaje mi się łatwiejszy niż reportarz z koscioła. Tu mozna sie jakos przygotowac, cos zaaranzowac, a w razie czego to nawet ustawic mlodych. wink.gif

Ślub odbywa sie na "zapadłej" wsi na Mazurach, fotograf zamówiony, jakiś znajomy złamał rękę, wiec musieli szukac kogos na szybko, w Olsztynie i Lidzbarku nie było nikogo poleconego z wolnym terminem i wzieli tego kto akurat mógł i miał ochotę na wycieczkę pod granicę Sad

Ja na ich miejscu sciągałabym dobrego fotografa chocby z Warszawy, i namawiałam ich na to od 2 tygodni, ale nie chcieli Twisted Evil

Mam kilka pytań podstawowych odnosnie sprzetu:
1. Minolte pozyczylam ze wzgledu na lampę, nie znam za bardzo tego aparatu, ale nikt ze znajomych nie mial lampy do canona. Czy mimo to powinnam korzystac z tego aparatu jako głównego? Mam nadzieję ze do soboty oswoje sie z nim.
2. Czy przyda mi sie do czegos mój canon? Zamierzam zaopatrzec go w film c-b.
3. Czy w kościele przyda mi sie amatorska cyfrówka?
4. Czy powinnam wziać statyw? A moze inne gadżety?
5. Czy mozecie poradzic jak fotografowac z zewnętrzną lampą? Jak ją kierować? Czy nie bedzie przeszkadzać podczas mszy?
5. Jak zrobić klimatyczne zdjęcia w kościele korzystając z zastanego oswietlenia, nie bawiąc się ze statywem?

Chyba zeswiruję do soboty. Już teraz nie mogę zasnąć. Tak czy inaczej bardzo na was liczę.
Sro Sie 03, 2005 01:04 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email Numer ICQ
kasha
Poważnie uzależniona
Poważnie uzależniona

Post Odpowiedz z cytatem
postaw na sprzet ktory znasz - taka jest przynajmniej moja opinia
wez wszelkie bajery - statyw itd - jak wiesz co z nimi robic - moga Ci wyjsc piekne nastrojowe fotki w ciemnym wnetrzu

cyfrowka pobaw sie juz teraz i zobacz co robi

i zacznij spac - to mlodzi dali ciala - nie Ty !!!!!!!!!!

Sro Sie 03, 2005 01:16 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email
Agusia
Baba na odwyk!
Baba na odwyk!

Dolaczyla: 28 Lis 2002

Post Odpowiedz z cytatem
AgaZ, nic nie nie boj.
Czasem to profesjonaliscie robia brzydkie fotki, a komus "tak na odczep" wychodza fajne.
Jezeli fotograf jest, a Ty tylko dodatkowo to juz w ogole bym sie nie bala.

No i nigdy nie zrozumiem, dlaczego NIEKTORZY fotografowie nie pozwalaja, aby ktos z rodziny robil tez plener.
Przeciez nikt nie bedzie pstrykal zdjec, akurat wtedy, gdy fotograf ustawil mlodych i im akurat robi zdjecie. Po co 2 te same fotki??? Rolling Eyes
Sro Sie 03, 2005 06:35 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email
kamyla
Poważnie uzależniona
Poważnie uzależniona

Dolaczyla: 07 Lut 2005
Skad: Berlin city

Post Odpowiedz z cytatem
Znasz kosciol w ktorym ma byc slub? Wiesz jakie tam jest oswietlenie podczas mszy?
Na ostatnim slubie na jakim bylam fotograf uzywal lampy, a jak nie chial rozpraszac blyskiem to bral statyw.
Jak sie zaczyna jasnosc tych obiektywow? Od f3,5-f4?
Przetestuj wieczorem minolte przy iso 400 i 800 moze sie przyda, gdy nie bedziesz mogla uzyc lampy. Jezeli mocno szumi to mozna zdjecia troche podratowac Neat Image.
Tutaj masz treoche zdjec z kosciola:
http://www.fototok.tkb.pl/pt/subcat.php?c=16&sc=52
Poczytaj komentarze pod zdjeciami, bo czasami madrze prawia Wink

Sro Sie 03, 2005 07:47 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email Odwiedz strone autora Numer ICQ
kasha
Poważnie uzależniona
Poważnie uzależniona

Post Odpowiedz z cytatem
Agusia napisala:

Przeciez nikt nie bedzie pstrykal zdjec, akurat wtedy, gdy fotograf ustawil mlodych i im akurat robi zdjecie. Po co 2 te same fotki??? Rolling Eyes

niestet zdarza sie, ze tak dokladnie sie dzieje
a potem jest krecenie rodzinne glowami - popatrz, popatrz- tyle kasy wzial, a nasz Krzys tak samo dobre fotki robi Twisted Evil

nie da sie ukryc - poza, kadr - tez jest w pewnym sensie wytworem autorskim

Sro Sie 03, 2005 08:11 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email
Agusia
Baba na odwyk!
Baba na odwyk!

Post Odpowiedz z cytatem
kasha napisala:
Agusia napisala:

niestet zdarza sie, ze tak dokladnie sie dzieje
a potem jest krecenie rodzinne glowami - popatrz, popatrz- tyle kasy wzial, a nasz Krzys tak samo dobre fotki robi Twisted Evil

nie da sie ukryc - poza, kadr - tez jest w pewnym sensie wytworem autorskim

Noooo, prosze panstwa.
Reguly to sie ustala wczesniej... ale samo nie zabranie dodatkowej osoby z rodziny na plener-nie bo nie-mnie okrutnie wkurza...

Ja wolalabym miec kogos na plenerze z rodziny, zeby mi kilka zdjec pstryknal tylko z jednego powodu, a mianowicie KLISZY.
A tak to kliszy nie dostalam (mowia, ze chodzi o prawa autorskie, a chodzi oczywiscie o kase) wiec nie dosc, ze zamowilam 200 zdjec ze slubu i wesela za ogromne pieniadze, to potem jeszcze chcialam zrobic odbitki dla rodzicow, tesciow, swiadkow, cioc, przyjaciolek itd to musialam znowu taka sama cene zaplacic, jak za te pierwsze ujecia.
No myslalam, ze mnie szlag trafi!!!!!!!!!!
A potrzebowalam tych zdjec ogromna ilosc!
I mi mowi: prawa autorskie. G... prawda! Kasa, nie prawa autorskie.

A moja przyjaciolka, ktora miala slub odrazu po mnie wziela na plener siostre, wiec wszystkim, ktorzy chcieli zdjecia podarowala te robione przez siostre, palcac za odbitki 80 groszy, bo jeszcze dostala upust.

No... wyrzucilam to z siebie!!!!!!!! lol.gif

Przepraszam za zasmiecanie. wink.gif
Sro Sie 03, 2005 08:25 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email
nalle
Poważnie uzależniona
Poważnie uzależniona

Dolaczyla: 04 Lip 2003
Skad: znad głupiej baby

Post Odpowiedz z cytatem
Ja wolalabym miec kogos na plenerze z rodziny, zeby mi kilka zdjec pstryknal tylko z jednego powodu, a mianowicie KLISZY.

a ja klisze dostalam i to bez zadnej lachy (taka jest praktyka fotografa)

swoja droga jesli zdjecia przyslowiowego wujka Kazika sa takie same jak fotografa, ktoremu sie placi kupe kasy to po co w ogole brac tego ostatniego??

MOJE ALLEGRO
Sro Sie 03, 2005 13:05 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email
mamaoli
Gaduła
Gaduła

Dolaczyla: 25 Wrz 2003

Post Odpowiedz z cytatem
Z całego dnia ślubu sesja plenerowa jest najbardziej autorskim dziełem fotografa, pozostałe zdjecia to w dużej mierze reportaż i rejestracja tego co się dzieje - oczywiscie, ze zawsze z jakimś subiektywnym filtrem, ale to wlasnie plener jest momentem najbardziej tworczym. My z mężem tez nie zgadzamy sie nigdy by w czasie pleneru robił zdjęcia ktoś oprócz nas. Chodzi wlasnie m.in o prawa autorskie (a nie wspomniane wyżej G...) bo negatywy czy plyte CD z plikami w duzej rozdzielczosci zawsze oddajemy gratis.
I uwierzcie mi, chocby wujek Kazik pstrykał dokladnie w tym samym momencie to i tak nie zrobi takich samych zdjec - nie ma takiej mozliwosci.. beda podobne, bo bedzie fotografowal te same pozy... niestety ciagle w naszym narodzie pokutuje opinia , ze wystarczy miec aparat i juz... sprobujcie tak samo np. z fortepianem Smile i juz - grać po weselach Smile

I jeszcze co do pytan autorki watku Smile

1. Jesli opanujesz minolte to wez tylko ten aparat, i żadnego innego. Wiecej sprzetu bedzie Ci przeszkadzac, bedziesz sie rozpraszac i zastanawiac jak go wykorzystac.
2. jesli poradzisz sobie z dwoma aparatami to tak, a jesli nie to jw.
3. nie
4. statyw - nie bierz. Lepiej jasny obiektyw, flesz ustawic na drugą kurtyne, czas ok. 1/30, choc ten obiektyw co masz to chyba ciemny dosc jest...
5. Lampa najlepiej pod katem 45 st. w gore i zalozyc bialy odblysnik, to moze byc kawalek bialego kartonu, stare zdjecie, byleby bylo biale...
6. Pomiar punktowy na swiatla, lub poltony, poprostu obserwuj wtedy wskazania swiatlomierza, czy czas nie jest za dlugi i czy zdolasz utrzymac bez poruszenia. Z tym obiektywem nie schodz ponizej 1/30... choc to i tak o wiele za dlugo dla niego... flesz wtedy wylaczamy, ewentualnie z jakąś mocną, ujemną korekcją.

Pozdrawiam i zycze powodzenia
mamaOli

PS. i tak uwazam, ze mimo wszystko lepiej jest zatrudnic kogos, kto sie na tym zna... ale kazdy przeciez kiedys zaczynal Smile

wrześniowa panienka
Sro Sie 03, 2005 14:49 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email Odwiedz strone autora
Agee
Adminka
Adminka

Post Odpowiedz z cytatem
mamaoli nic dodac nic ujac spoko

www.agnesmalorny.com
Sro Sie 03, 2005 16:21 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email Odwiedz strone autora
Agusia
Baba na odwyk!
Baba na odwyk!

Post Odpowiedz z cytatem
nalle napisala:

Fajnie. Ja nie dostalam... prawa autorskie.
Evil or Very Mad

Do dzis nie moge uwierzyc, ze pozwolilam komus sie po prostu okrasc.
Sro Sie 03, 2005 18:33 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email
Agee
Adminka
Adminka

Post Odpowiedz z cytatem
Agusia napisala:
nalle napisala:

Fajnie. Ja nie dostalam... prawa autorskie.
Evil or Very Mad

Do dzis nie moge uwierzyc, ze pozwolilam komus sie po prostu okrasc.

mieszkam w kraju gdzie o kliszy od fotografa mozesz zapomniec na zawsze i chyba jestem jedna z nie licznych, ze oddaje klisze i wszelkie digital files po 3 latach a klijeci jeszcze sie dziwia, ze u mnie spotyka ich taki wyjatek Shocked
nie rozumie dlaczego wogole klisze musza byc oddawane, to sprawa osobista fotografa i nikomu nic do tego Rolling Eyes
jak sie nie podoba to sie idzie tam gdzie oddaja i po problemie Smile

www.agnesmalorny.com
Sro Sie 03, 2005 18:39 Zobacz profil autora Wyslij prywatna wiadomosc Wyslij email Odwiedz strone autora
Wyswietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum SameBaby.com Strona Glówna » Baby Potrafią Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idz do strony 1, 2, 3  Nastepna
Strona 1 z 3

Skocz do: 
Nie mozesz pisac nowych tematów
Nie mozesz odpowiadac w tematach
Nie mozesz zmieniac swoich postów
Nie mozesz usuwac swoich postów
Nie mozesz glosowac w ankietach